Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
ZAGADKA LATERALNA: Rumuńska paranoja
Kłótnie na sali sądowej nie należą do rzadkości. W końcu kiedy stronom sporu skoczy ciśnienie, może się to skończyć nawet rękoczynami. Zazwyczaj wkracza wtedy straż sądowa i sprawa sama się rozwiązuje… Gorzej jak na sali sądowej pobiją się sędzia z protokolantką…
Tymczasem dopiero niedawno, bo w 2020 roku rozstrzygnięto gorszący spór do jakiego doszło na sali sądowej prawie dwadzieścia lat wcześniej w Târgoviște. Prowadzący rozprawę, sędzia Vadim Pîrvulescu (znany w kręgach palestry ze swych rodzinnych powiązań) w niewybrednych słowach zbeształ niejaką Brândușę Maris, nazywając ją brzydulą, na co ona odgryzła mu się, nazywając go komunistycznym hamulcowym, utrudniającym rozprawę… na co on rzucił w nią długopisem… na co ona go opluła… na co tenże… ech…
Takie opóźnienie nie wzięło się jednak znikąd! Do rozstrzygnięcia sporu przystępowano już bowiem kilka razy, ale wciąż do kłótni dochodziło nie tyle między stronami, co między ekspertami, rzeczoznawcami, prawnikami, sędziami… Jakby się zarażali dziwną chorobą… Właściwie każdy, kto brał udział w tym procesie, dostawał w końcu małpiego rozumu… Sama sprawa zyskała miano przeklętej, a urzędnicy wymiaru sprawiedliwości skutecznie unikali jej jak ognia.
W końcu trzeba było ją jednak rozwiązać dla dobra rumuńskiej dziatwy szkolnej, dziennikarzy i literatów, tudzież oczywiście zdrowia psychicznego i zszarganych nerwów Temidy, która choć ślepa, musi czasem coś napisać…
Najgorzej wyszedł na tym podsądny, niejaki Nico “Magik” Timpeanu, któremu w końcu udowodniono fałszerstwo wielu dokumentów. Ale to nie jego wina!!! On nawet skończonej podstawówki biedak nie miał… wszystko sprawdzał w słownikach… Niech by tego Ceaușescu szlag trafił…
… a nie czekaj… to nie jest dobre sformułowanie… przynajmniej w Târgoviște…
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1449)
-
Kalendarium naukowe i zagadki lateralne
W ramach dzisiejszej zagadki zapraszamy naszych Drogich Słuchaczy w podróż po mazowieckiej ziemi...
Dla uproszczenia - bo sztuczna inteligencja nie zawsze wszystko rozumie dokładnie - uznajmy, że chodzi o aktualne województwo mazowieckie.
Sztuczna inteligencja odwiedziła więc sześć miejscowości a nam przekazała swego rodzaju graficzne sprawozdanie ze swoich wojaży. Państwa zadaniem jest odgadnąć, gdzie też to nasze AI dojechało! W miarę możliwości wraz z analizą tego, co się na obrazku znalazło (i być może także - dlaczego!).
-
06.05.2025
-
53 min 33 s
-
-
Nanoklocki LEGO
Gościem Łukasza Badowskiego był dr hab. Maciej Molas, prof. UW z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego został tegorocznym laureatem Nagrody naukowej im. Profesora Stefana Pieńkowskiego. Bada struktury warstwowe, które są przyszłością nanotechnologii.
-
06.05.2025
-
46 min 47 s
-
-
Konkurs Chopinowski i jego historia
Gość: Marek Bykowski – wieloletni działacz i organizator wydarzeń muzycznych, były kanclerz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
-
29.04.2025
-
45 min 51 s
-
-
Zagadka lateralna
Dzisiejsza zagadka lateralna jest może mniej niż zazwyczaj lateralna... ale to dlatego, że dotyczy spraw jak najbardziej realnych, prawdziwych i historycznych
Zabieramy bowiem naszych słuchaczy na wycieczkę śladami sukcesów oręża polskiego - w krótkim wyborze sześciu scen rodzajowych... Jest to oczywiście wybór całkowicie subiektywny
Subiektywny był ma się rozumieć człowiek (se moi!), a nasze AI tylko grzecznie* pomagało.
Tak powstało sześć ilustracji - od A do F - a my tradycyjnie czekamy po godzinie 21:00 na naszych dzielnych Słuchaczy i Słuchaczki
Numer telefonu też constans - 22 645 90 90/
Życzymy powodzenia
*a my grzecznie dziękowaliśmy za każdym razem, licząc na to, że się internetowi miliarderzy wkurzą i ich apopleksja trafi...
BONUS
Żeby nam rozmaite środowiska niczego broń Bóg nie zarzuciły - przygotowaliśmy drobny dodatek w postaci niewiasty. Niewiasta jest też zagadką, ale dajemy ją osobno, żeby miejsce było poczesne
Miłego zgadywania
-
22.04.2025
-
50 min 29 s
-
-
Antropologia krajobrazu
Gość:
- dr hab. Łukasz Smyrski, prof. IAE PAN Ośrodek Etnologii i Antropologii Współczesności, Zespół Antropologii Niezdyscyplinowanej, Instytut Archeologii i Etnologii Polska Akademia Nauk
-
22.04.2025
-
51 min 31 s
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Dzisiejsza zagadka lateralna zabiera nas w podróż po... Europie! A w każdym razie: po takiej Europie, jaką widzi sztuczna inteligencja.
Sztuczna inteligencja w zasadzie jest zglobalizowana, ale o Starym Kontynencie i zamieszkujących go narodach wie dokładnie tyle, ile wyczyta w internecie. A tam różne rzeczy są napisane. Np. że w Niemczech najważniejsze nie są historia, czy kultura tylko... kiełbaski!
Stąd właśnie wzięło się sześć ilustracji reprezentujących sześć narodów Europy. Może trochę w krzywym zwierciadle AI, ale zawsze...
Państwo możecie teraz zatrudnić swoją zupełnie nie-sztuczną inteligencję (lateralną) aby odgadnąć, o jakież to narody sztucznej inteligencji chodziło...
-
15.04.2025
-
33 min 47 s
-
-
„Od prezentowania dzieł do tworzenia krytycznej wiedzy. Eksperymenty kuratorskie w publicznym koncercie pierwszych dekad XXI wieku”
„Od prezentowania dzieł do tworzenia krytycznej wiedzy. Eksperymenty kuratorskie w publicznym koncercie pierwszych dekad XXI wieku” — to tytuł książki Moniki Pasiecznik, krytyk muzycznej i kuratorki, felietonistki „Odry. Absolwentki polonistyki UW i teorii muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
-
15.04.2025
-
43 min 41 s
-
-
Zagadka lateralna
Kontynuując wątek matematyczny, zagadkę lateralną postanowiliśmy poświęcić postaciom, o których zapomnieć to aż wstyd -- wielkim polskim matematykom, którzy na cały świat rozsławili nasz kraj swoimi osiągnięciami naukowymi. Sztuczna Inteligencja tylko nam w tym pomogła...
I tak oto powstało sześć ilustracji, na których przedstawiliśmy wybranych polskich czempionów Królowej Nauk.
Zasady są proste -- należy zadzwonić na numer 22 645 90 90 i odgadnąć o kogo chodzi na danym obrazku, a także z czego ów matematyk jest znany.
-
08.04.2025
-
47 min 26 s
-
-
Japoński matematyk Masaki Kashiwara otrzymał Nagrodę Abela
Japoński matematyk Masaki Kashiwara otrzymał Nagrodę Abela.
W audycji rozmawialiśmy o tym z prof. Adamem Skalskim z Instytutu Matematycznego PAN, Europejskie Towarzystwo Matematyczne.
-
08.04.2025
-
42 min 38 s
-
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Dzisiejsza zagadka lateralna ma zachęcić naszych drogich Słuchaczy do czytania... Sztuczną inteligencję już zachęciła! Jej tematem są bowiem znane polskie dzieła literackie. Tak zwane „lektury obowiązkowe”...
No może trochę przesadzam — nie wszystkie są lekturami... Niektórych, podejrzewam, nie zaakceptowałoby żadne MEN! No ale nie można mieć wszystkiego.
-
01.04.2025
-
51 min 24 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
35 odcinkówTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
Sekrety Mazowsza
796 odcinkówHistoria, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
-
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
47 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
-
Silva rerum
522 odcinki„Las rzeczy”, czyli o kulturze, wydarzeniach i ciekawych osobowościach